תיעוד: הזנחה פושעת במרפאה לבריאות הנפש בפתח תקווה

מרפאה אחת בפתח תקווה ממחישה כמה המדינה מזניחה את החלשים ביותר בחברה: מדובר במרפאה לבריאות הנפש ששנים מתריעים על מצבה. ביקור שם מוכיח שזה מקום שפשוט לא ראוי להיקרא מרפאה
חיים ריבלין | חדשות 2 | פורסם 22/05/14

הזנחה קשה במרפאה לטיפול בחולים הסובלים מהפרעות נפשיות: בלב אזור תעשייה ובתי מלאכה בפתח תקווה, ממוקמת היחידה להפרעות נפשיות קשות של משרד הבריאות. קירות גבס ולוחות דיקט שמונעים כל אפשרות לפרטיות ממוקמים בכל חדרי הטיפול, צינורות ביוב ומים, ובחדרים אחרים - קירות מתקלפים."אנחנו זועקים זעקה נואשת כבר 20 שנה ומשנה לשנה, אנחנו פשוט מתייאשים" אומרת ג'ודי ריבקין, מנהלת היחידה להפרעות נפשיות קשות בפ"ת. "זה נותן הרגשה שזה לא באמת אכפת. אנחנו בסוף סדר העדיפויות".

מדי שבוע, מגיעים לכאן עשרות חולים הסובלים מהפרעות נפשיות - לרוב אחרי אשפוזים פסיכיאטריים. קבלת הפנים שמחכה להם היא עליבות שזועקת מכל פינה. מתברר שכסף אינו הבעיה, כי יש תקציב למעבר - אבל למנהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר לא בוער כלום.

"יש תקציב שמיועד לכך, כי ידוע שצריך להחליף את המקום הזה - והדברים נתקעים", טוענת ד"ר יעל נחמה, מנהלת המרכז לבריאות הנפש בפ"ת. "כולם אומרים שאנחנו צודקים אבל אנחנו עדיין כאן ואנחנו לא רואים גם איך אנחנו יוצאים מכאן".

מקרי הזנחה אחרים התגלו במרפאות נוספות - כולם של שירותי בריאות הנפש

גם בירושלים, מצבם של שירותי בריאות הנפש אינם מזהירים. קרוב ל-15 שנה שתושבי מזרח ירושלים מקבלים טיפול נפשי בקרוון בחצר בית החולים כפר שאול שבמערב העיר. גם בבית החולים אברבנאל בבת ים נראו תמונות דומות של הזנחה.

המשותף לכל הדוגמאות הללו - אוכלוסיית פגועי הנפש. חולים שנוח לא לראות אותם ולדחוק אותם לאזורי תעשייה לא נגישים. קן של ציפורים באביב, מים דולפים בחורף. זו אינה תפאורה לסרט קן הקוקייה, אלא המציאות במערכת הבריאות בשנת 2014.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אנו משתדלים לפעול מהר מול כל הגורמים הרלוונטיים למציאת פתרונות דיור למרפאות בריאות הנפש. באשר למרפאות שבכתבה, מנכ"ל המשרד יפעל לזירוז הטיפול בנושא".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מנהל הדיור הממשלתי פרסם מכרז פומבי לאיתור הדיור המבוקש (למרפאה). במהלך המכרז לא אותר דיור הולם לצרכים. בימים אלה נמשך הליך האיתור".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה